Büyük Veri ve Sağlık Sektörü
17 Ağustos

Büyük Veri ve Sağlık

Büyük verinin kullanım alanlarını tek bir yazıda toplamayı düşünüyordum. Sağlık alanında büyük veri kullanımına dair araştırma yaparken konunun çok kapsamlı olduğunu fark ettim ve büyük verinin kullanım alanlarını ayrı yazılarda ele almaya karar verdim. Bu yazımda büyük verinin, big data, sağlık alanındaki kullanım alanlarını inceleyeceğiz.

Karma Gerçeklik Nedir? MR Kullanım Alanları
16 Ağustos

Karma Gerçeklik Nedir? MR Kullanım Alanları

Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin ardından karma gerçekliğin (mixed reality) ne olduğunu, kullanım alanlarını, avantajlarını ve hologramla ilişkisini ele alıyoruz. Hadi başlayalım.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?
31 Mayıs

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik teknolojisi bizleri var olan gerçeklikten uzaklaştırabildiği ve yeni gerçekliğe adapte edebildiği oranda başarılıdır. Bunun aksine artırılmış gerçeklik kendi gerçekliğimizi daha gerçekçi kılmayı hedefler ve bu yönde çalışmalar yapar. Sanal gerçekliğin ne olduğunu öğrendikten sonra gelin şimdi de artırılmış gerçekliğin ne olduğunu, kısa bir tarihini ve kullanım alanlarını incelemeye başlayalım.

Dijtal Para Nedir?
31 Mayıs

Dijtal Para Nedir?

Kripto paralarla adını sıklıkla duyduğumuz dijital paralar birçok devlet tarafından araştırılıyorken bazı ülkelerde farklı şekillerde benimsenmiş ve hayata geçirilmiştir. Gelin, oyunlarda kullanılan sanal paraların, dağıtık yapıdaki kripto paraların, merkez paraları dijital paralarının da büyük oranda dahil olduğu dijital paraları tanıyalım.

Sanal Gerçeklik Nedir? Virtual Reality (VR)
30 Mayıs

Sanal Gerçeklik Nedir?

Son zamanların en popüler konularından Öte Evren, bilinen adıyla Metaverse, teknolojisi sanal gerçekliğin ürünlerinden ve gelişmelerinden epey etkilenmektedir. Bilgisayar programlarıyla oluşturulmuş üç boyutlu dünyalarda sanal gerçeklik adına ilk başlarda oyunlar yer edinse de daha sonraları eğitim, askeriye ve eğlence dahil farklı alanlarda VR ürünleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Özelleştirilmiş araçlarla gerçek dünyadan sıyrılmamıza olanak veren Sanal Gerçeklik teknolojisinin detaylarını incelemeye başlayalım.

Kuantum Bilgisayar Nedir? Qubit ve Quantum Computing
30 Mayıs

Kuantum Bilgisayar Nedir? Qubit ve Quantum Computing

Birkaç yüzyıldan beri hayatımızda yer edinen kuantum fiziği, bilgisayar alanındaki gelişmelerin ardından bilgisayar teknolojilerinde de kullanılmaya başlayarak kuantum bilgisayarı kavramını hayatımıza soktu. Alışılageldik bilgisayarlarlardan birçok yönüyle farklılaşan kuantum bilgisayarlar, çözülmesi zor matematiksel problemleri normal bilgisayarlardan çok daha hızlı çözebilme yeteneğine sahipse de basit uygulamaların çalıştırılmasında normal bilgisayarlara göre yetersiz kalmaktadır. Peki kuantum bilgisayarlar nedir, kuantum fiziğiyle ilişkisi nedir, hangi uygulama alanlarına sahiptir?

Loading...