Farkındalık Artıran Kişisel Gelişim Kitap Tavsiyeleri

Kişisel Gelişim Kitap Tavsiyeleri

Yalnızca Amerika’da 2022 yılına kadar kişisel gelişim endüstrisinin 13 milyar dolara yükseleceği ön görülüyor. [4] Kişisel gelişim sektörünün bu derece hızla büyümesi insanların kendilerine yatırım yapma isteklerini de gözler önüne seriyor. Kişisel gelişim için kaynak arayan kişilerse genellikle videolardan, görsellerden, sesli bloglama (podcast) ve kitaplardan faydalanıyor.

Bu yazımda okumuş olduğum kitaplardan hazırlamış olduğum kişisel gelişim kitapları listemi sizlerle paylaşacağım. Kişisel gelişim kitap listeme dair merak ettiklerinizi, sorularınızı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. O zaman listeme geçelim.

17 ETKİLEYİCİ KİŞİSEL GELİŞİM FİLM ÖNERİSİ

17 ETKİLEYİCİ KİŞİSEL GELİŞİM FİLM ÖNERİSİ

Günümüzün büyük çoğunluğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde yapabileceğimiz bir çok şey var. Öğlene kadar uyumaktan veya gün boyu televizyon izlemekten değil yaptığımızda hayatımızı olumlu yönde etkileyecek, kendimize değer katacak kitap okumak, spor yapmak, film izlemek gibi bazı aktivitelerden bahsediyorum. Gelin şimdilik çeşitli bakış açıları kazandıracağını ve sıkıntılı durumlarda bizlere yardımcı olacağını düşündüğüm film listeme beraber bakalım.

 • 16.05.2021
 • Ömer Faruk Coşkun

Alışkanlıkların Gücü

Alışkanlıkların Gücü, The Power of Habit, kitabını pek çoğumuz duymuştur. Gazeteci yazar Charles Duhigg tarafından yazılan kitapta alışkanlıkların hayatımızı nasıl yönlendirdiği, alışkanlıkların ne derece önemli olduğu, nasıl değiştirilebileceği üzerinde duruluyor.

Duhigg kitabında şirketlerin alışkanlıklarımızı yönlendirdiğini, beynin arzularını, bireylerin ve toplumların alışkanlıklarını geçmiş ve günümüz olaylarından kapsamlı örnekler vererek açıklıyor.

Alışılmışın dışında bir kitap olan Alışkanlıkların Gücü’nün diğer pek çok kişisel gelişim kitabından oldukça kalın ve bir o kadar da kapsamlı olduğunu söyleyebilirim.

İşaret, rutin ve ödül döngüsüne ağırlık verilen Alışkanlıkların Gücü kitabında rutinlerin nasıl çalıştığı, sigara bağımlılığı da dahil olmak üzere farklı alışkanlıklar üzerinden analiz ediliyor. Gerçekten ufuk açıcı olduğunu düşündüğüm bu kitabı okumanızı mutlaka tavsiye ederim.

Farkındalık Alışkanlığı

Farkındalık, insanın hayatını anlamlandırması, fark edebilmesi ve iyileştirebilmesi açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Dakikalarımızı hızla tükettiğimiz teknoloji çağında yaşıyoruz. Elimizdeki telefonlara odaklanmaktan hayatı fark etmeyi bıraktık. Tam bu yüzden bir insanın kendini geliştirebilmesi için körelttiği bu yeteneğini tekrar kazanması kendine yaptığı en iyi yatırımlardan biri olacaktır.

Kate Sciandra’nın yazmış olduğu Farkındalık Alışkanlığı, The Mindfulness Habit, kitabında stres yönetimi, meditasyon, şimdiki anda olmanın önemi gibi konular üzerinde duruluyor. Yazar, farkındalık kavramını anlatırken çeşitli uygulamalar ve egzersizlerle pratik yapabilmenizi sağlıyor.

Tabi, unutmadan eklemek isterim. Kitabın vaadi 6 haftada farkındalık alışkanlığı kazandırmak. Bu yüzden her hafta için gerçekleştirmenizin beklendiği egzersizler ve uygulamalar var ki düzenli uygulandığında etkisini gerçekten gösteriyor.

Stres ve duygu yönetiminde zorlanan kişiler için tavsiye edebileceğim Farkındalık Alışkanlığı, disiplin kazanma, anda kalma ve huzurlu yaşama konularında sizlere yardımcı olacaktır.

Simyacı

İlkokul yıllarımızdan bu yana ödev olarak okutulan Simyacı kitabını da listeme eklemek istedim. Paulo Coelho’nun kaleme aldığı Simyacı, The Alchemist, kitabında kişisel gelişim tavsiyeleri maddeler halinde verilmese de içerdiği derin anlamlarla okurlarının farkındalığını artırması, hayata farklı gözle bakması sağlanıyor.

İrade Terbiyesi

Üzerinde saatlerce konuşmak istediğim bir kitap olan Jules Payot’un İrade Terbiyesi, Education of The Will, hayatımı şekillendirmemde çok katkı sağlamıştır. Günümüz kişisel gelişim kitaplarının tersine 1894’de [1] yayınlanan ve günümüz dünyasını aynalayan bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Alışkanlık yönetimi, maddi ve manevi kazanımlar, zamanı planlamak ve hedef koymak, kötü alışkanlıkların etkileri, yetenek ve beceriler üzerine yazılmış çokça paragraf bulabilirsiniz. Bu anlattıklarımın yanı sıra, okuduğunuzda kendinizden bölümler bulacağınıza eminim.

İrade Terbiyesi, diğer tüm kişisel gelişim kitapları arasında en çok okuduğum kitaptır. Belki irade terbiyesi üzerine ayrı bir blog da paylaşabilirim.

Odaklanmanın Gücü

Üniversite sınavına hazırlanırken okumaya başladığım ve başucu kitabı yaptığım Odaklanmanın Gücü, The Power of Focus,’nde yazarlar 11 farklı odaklanma stratejisi üzerinde duruyor. Her odaklanma stratejisini takip eden aksiyon adımları bölümünde, konuları pekiştirebilmeniz ve hayata geçirebilmeniz hedefleniyor.

Odaklanma konusunda çözüm arayanlar için tavsiye edebileceğim Odaklanmanın Gücü kitabında hayat amacını bulma, vizyon oluşturma, ertelemeden kurtulma, devamlı ısrar, başarılı alışkanlıklar formülü, hayır diyebilme vb. stratejiler üzerinde duruluyor.

Atomik Alışkanlıklar

Atomik Alışkanlıklar, Atomic Habits, popüler yazar James Clear’ın alışkanlıklar üzerindeki hikayelerini, araştırmalarını ve tavsiyelerini ele alıyor. Kötü alışkanlıkların yerine iyi alışkanlıklar konulmasında atılabilecek adımları maddeler halinde, ince detaylara inerek ve örnekler vererek açıklıyor.

Son zamanlarda okuduğum başarılı kitaplardan birisi. Ayrıca yazar James Clear, kişisel web sayfasında düzenli olarak içerik paylaşıyor. [2]

Milyon Dolarlık Alışkanlıklar

Motivayon konuşmacısı ve kişisel gelişim yazarı Brian Tracy’nin Milyon Dolarlık Alışkanlıklar, Million Dollar Habits, ****kitabında öz güven ve öz saygı, iş hayatında atılabilecek adımlar, milyoner ve zirvedeki insanların alışkanlıkları, değer insanı haline gelmek konuları üzerinde duruluyor.

Gerçekçilikten uzak ve sadece lafta motivasyon kitaplarını okumuş biri olarak söyleyebilirim ki bu kitap diğerlerinden oldukça farklı. Milyon Dolarlık Alışkanlıklar’da her konuya yönelik nasıl adımlar atabileceğinizden bahsediliyor ve gerçekçi çözüm yolları sunuluyor.

Hayvan Çiftliği

Simyacı kitabındaki gibi bir roman olan Hayvan Çiftliği, Animal Farm, kitabını da kişisel gelişim kitapları listeme eklemek istedim. Bana göre kişisel gelişim diye bahsettiğimiz konu sadece kişisel gelişim kategorisine sığdırılamaz. İnsanın bir kitaptan hayata dair ders çıkarması da kişisel gelişimdir.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabında da insan tiplerine dair çarpıcı eleştiriler hikayeleştirilerek okuyucuya sunuluyor.

Ele aldığım kitapların yanı sıra şu kitaplara da göz atmanızda fayda olabilir:

 • Zengin Baba Yoksul Baba
 • Yaratıcı Düşünme For Dummies
 • Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı
 • 30 Adımda Özgüven - Sam Horn
 • Bilinçli Farkındalık For Dummies
 • Mind Maps - Tony Buzan
 • Gençlerle Baş Başa - Ali Fuat Başgil
 • Martı Jonathan Livingston
 • İlber Ortaylı - İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? - Henüz okuduğum için listemde ele alamadım. Tamamladıktan sonra detaylı bir yazı ekleyeceğim.

İnsanın kendini keşfetmesinde kişisel gelişim kitaplarının diğer tüm kaynaklar kadar değerli olduğunu düşünüyorum. Ancak burada kitapları doğru şekilde sınıflandırmak ve seçici davranmak önemli olacaktır. Kişisel gelişim sürecinizde sizlere yol gösterebileceğini düşündüğüm kitapları bu yazımda paylaşmak istedim. Sizlerin de önerebileceği kitaplar olursa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar

Ömer Faruk Coşkun - ÖFC'
Ömer Faruk COŞKUN

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Araştırmayı ve öğrenmeyi aynı zamanda öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

Görüşünü Paylaş!

Aklından geçenleri bizimle paylaşmaktan çekinme.

Bugün gönderebileceğiniz kadar yorum gönderdiniz.
Birkaç dakika sonrasında tekrar mesaj gönderebilirsiniz.
Gün içerisinde gönderbileceğiniz yorum sayısı bu kadar.
Yorumunuz başarılı şekilde iletilmiştir. Onaylandıktan sonra herkese açık olarak gösterilecektir.

Yorumlar