Karma Gerçeklik Nedir? MR Kullanım Alanları

Karma Gerçeklik Nedir? MR Kullanım Alanları

Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin ardından karma gerçekliğin (mixed reality) ne olduğunu, kullanım alanlarını, avantajlarını ve hologramla ilişkisini ele alıyoruz. Hadi başlayalım.

Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Nedir?

Karma gerçeklik, sanal gerçekliğin aksine gerçek dünyaya bağlı kalınarak gerçek ve dijital gerçekliğin harmanlandığı, artırılmış gerçekliğin- AR- geliştirilmiş şeklidir. Karma gerçeklik, sanal ve artırılmış gerçeklikten sonra ortaya çıkan yeni bir teknolojidir.

Karma gerçeklikte, kullanıcılar bulundukları ortamda dijital nesnelerle gerçek zamanlı olarak etkileşime girmektedir. Artırılmış gerçeklikteki gibi ekranlara bağlı kalmak yerine hologram oluşturan gözlükler günümüzde yer yer kullanılmaktadır.

Sanal gerçeklik, geliştiriciler tarafından tasarlanan dijital dünyalarda kişilerin gerçek dünyadan uzaklaşmasını sağlamaktayken; artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki deneyimin telefon, tablet gibi birtakım cihazlarla artırılmasını sağlamaktadır. Karma gerçeklik, bu iki gerçeklik türünün arasındadır.

Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Nedir?

Holografi ve Hologram Nedir?

Holografi, cisimlerdeki dalgalardan gelen verilerin toplanması ve hiçbir kayıp olmadan tekrardan kullanılmasına imkan veren üç boyutlu görüntü işlemidir.

Hologram, holografi teknikleri kullanılarak oluşturulan üç boyutlu görüntülerdir.

Hologram ve Karma Gerçeklik İlişkisi

Holografi teknikleri karma gerçeklik teknolojisi için üretilen gözlüklerde kullanılmaktadır. Artırılmış gerçeklik, tablet, telefon gibi var olan bir ekran aracılığıyla bulunduğunuz ortama gerçek zamanlı olarak nesneler entegre edebilmenizi sağlarken karma gerçeklikte kullanılan donanımlar bir veya birkaç kişinin yine gerçek zamanlı olarak oluşturulmuş sabit ya da hareketli hologramları görmesini sağlar. Temelde iki gerçeklik türü de gerçek ortamı daha gerçekçi, anlaşılır kılmayı hedefler.

Hologramlar harici donımlarla ya da donanımsız şekilde görülebilir. Örneğin birkaç arkadaşınızla birlikte eğitimdesiniz ve karma gerçeklikte bulunmanızı sağlayacak gözlükleriniz var. Bu eğitimde lazer ışınlarıyla oluşturulan hologramlar yerine ve durumuna göre tüm arkadaşlarınız için görünür olacaktır.

Hologramlarla birçok duyunuzu kullanarak etkileşime girebilirsiniz. Havaya dokunarak bir butonu tetiklediğinizi ya da bir çevrim içi toplantıda insanları görebildiğinizi, duyabildiğinizi düşünün.

Karma Gerçeklik Kullanım Alanları

Karma gerçeklik, gerçek ortamda bulunurken aynı zamanda dijital varlıklarla etkileşime girmemize imkan verdiği için eğitim, eğlence, sağlık, askeriye gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Öyle ki, Statista verilerine göre 2021’de AR/VR/MR çalışmaları için harcanan bütçe 27.96 milyar dolarken 2028’de bu değerin 252.16 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Karma Gerçeklik Kullanım Alanları

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri oyunlarda ve filmlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yıllardır farklı türlerdeki oyunlarla sanal gerçeklik teknolojisi hayatımıza girmiştir. Daha sonraları PokemonGo oyununuyla arttırılmış gerçeklik popülerleşmeye başlamıştır.

Magic LeapLucasfilm ve Industrial Light And Magic şirketleri eğlence sektörüyle karma gerçekliği birleştirmekle ilgilenen şirketlerdir. Örnek olarak Magic Leap şirketi Dinamik Sayısallaştırılmış Işık Alanı Sinyali denilen bir yöntemi sinemada kullanarak 3B görselleri direk göze yansıtıyor ve insanların o nesneleri oradaymış gibi görmelerine imkan veriyor. Lucas Film şirketiyse Star Wars, Avengers: Damage Control gibi filmlerin yanı sıra diziler, oyunlar, animasyon filmleri üretmektedir.

Derslerin daha verimli olması için öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmesi, zihninde canlandırması gerekir. Karma gerçeklik eğitim alanında kullanıldığında öğrencilerin 3B nesneleri evire çevire görebilmesi, dokunabilmesi, etkileşimde bulunabilmesi mümkün olur. Böylelikle öğrenilmesi zor olan konular rahatlıkla öğrenilebilir, pekiştirilebilir.

Sağlık alanında öğrencilerin etkileşimli, gerçekçi, anlaşılır şekilde öğrenmesi sağlanabilir. Örneğin, öğrenciler kitaplarındaki 2 boyutlu fotoğraflar yerine 3B modeller görebilir, dokunabilir veya üzerinde çalışabilirler. 

Ayrıca sağlık alanında akademik makaleler, analizler paylaşılacağı zamanlarda 2B modeller yerine 3B modeller kullanarak yine etkileşimi artırabilirler.

Sağlık Karma Gerçeklik Kullanım Alanları

Karma gerçeklik yeni bir teknoloji olduğundan dolayı kullanım alanları zamanla genişlemekte ve farklı örneklerle karşımıza çıkmaktadır. Sağlık, eğitim, eğlence alanlarının yanı sıra perakende, emlak, ekonomi, teknoloji gibi neredeyse pek çok sektörde ve alanda kullanılma potansiyeline sahiptir. 

MR Avantajları Nelerdir?

  1. Gerçek hayatta yapılması mümkün olmayan durumlarda gerçekliği artırarak kolaylık sağlar.
  2. Etkileşimi artırarak öğrenmeyi, görselleştirmeyi kolaylaştırır.
  3. Pek çok alana adapte edilerek farklı ürünlerin, iş kollarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.
  4. Fazla maliyetli işlerde tasarruf sağlar.
  5. Neredeyse her alanda kullanılma potansiyeline sahiptir.

Artırılmış gerçekliğin geliştirilmiş şekli olan karma gerçeklik pek çok sektöre yeni bir soluk getirecek potansiyele sahiptir. Potansiyelinin açığa çıkması ise bugünlerde atacağımız adımlara bağlıdır. Kendi sektörünüzü karma gerçeklikle harmanlayabileceğiniz fikirlerinizi gerçekleştirmek için elinizi sıkı tutun. Çok yakında fikirleriniz gerçekleşmiş olabilir.

Peki sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Kaynaklar

Ömer Faruk Coşkun - ÖFC'

Ömer Faruk Coşkun

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Araştırmayı ve öğrenmeyi aynı zamanda öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

Görüşünü Paylaş!

Aklından geçenleri bizimle paylaşmaktan çekinme.

Bugün gönderebileceğiniz kadar yorum gönderdiniz.
Birkaç dakika sonrasında tekrar mesaj gönderebilirsiniz.
Gün içerisinde gönderbileceğiniz yorum sayısı bu kadar.
Yorumunuz başarılı şekilde iletilmiştir. Onaylandıktan sonra herkese açık olarak gösterilecektir.

Yorumlar